Yazı Detayı
13 Mayıs 2020 - Çarşamba 20:14
 
YARDIM EDEN ELLER
Mehmet Salih KÖSE
mskose@gmail.com
 
 

YARDIM EDEN ELLER

Bu gün, annelerimizin günü. Ama aslında tüm günler annelere verilmeli. Annenin ve kadının dünyası olmalı bu dünya. Sadece bir gün verilmemeli annelere... Her gün anne gönlümüzde olmalı.

Bu günün bir özelliği de biz 65 yaş üstündekilere. Dört saatlik çıktık sokağa. Sokaktayız; sorun yüklü sokaklarda. Ama baktım bizim emirlere duyduğumuz saygıyı göstermiyor gençler. Yine yaşlılara verilen dört saat sokağa çıkma izni içinde karışmış gençler var.

Şöyle yol boyu uzandım gittim. Dönüşüm oldu sahilden. Eski dostlara rastladım; bizim yaş gurubundan. Şikâyetleri vardı: “Dört saat bize bir özgürlük verildi ama hiç değilse bugün açık olmalıydı kuaförler, berberler. Yaşlılar ne zaman berbere gidecek hiç mi düşünmediler.” Hak verdim ben de bu düşünceye.

Yürürken dikkatimi çeken bir kaç şey oldu yollarda. Söylemesem duramam. Mesela yol kenarında çimenler boy attı. İki küçük dereden geçtim baktım akan sular geçmişe göre daha temiz. Deniz daha berrak. Kumsal büyümüş, hoş olmuş. Bu kumsaldan yol geçirmek bu sahile ihanet.

Atletizm sahasından Trabzon Üniversitesi altına kadar yürüdüm. Bir ihbarım var Belediye’ye veya Karayolları’na: Kaldırımlarda saydım tam on sekiz ağaç; dükkânlarının önünü kesiyor diye kesilmiş veya kökünden koparılmış. Ayrıca yol kenarında bırakılmış inşaat molozları, Trabzon Üniversitesi kavşağında otlar büyümüş. Bunları görmüyor mu belediye? Kesilen ve koparılan ağaçlar yerine yenisi dikilemez mi? Dağ başı mı burası, işine gelmiyor ağacı kes.

Bir sözüm de Büyükşehir Belediyesi Bahçe İşleri Başkanı’na: KTÜ kavşakları çiçeklik ve düzgün yapılmış da Trabzon Üniversitesi üvey evlat mı? Neden bu kavşakta, hatta Yıldızlı, Akçaabat giriş ve çıkış kavşaklarında Ayasofya kavşağındaki gibi peyzaj çalışması yapılmamış? Bir de sahil kısımları var. Özensizlik düzensizlik... Çirkin kayık damları, eski Söğütlü Belediyesi binası önünde uyduruk kümesler, eski kayıklar, hurda araçlar. Hâlbuki tam fırsat kent tenha. Nerede hangi olumsuzluk var bir bakın. Hem de iki başkan yardımcısı bu bölgede oturmakta. Tabii bunları bu hafta yazıyorum birçok kişi kızacak. Kızsın, bizim amacımız her kes görsün görevini yapsın. Yoksa başka amacımız hiç olamaz. Bu kent bizim, hepimizin. Bu kentliyiz ve kentimizi seviyoruz.

Kumun üzerine bırakılmış bir çöp, eski araba, eski kayık denizin unutkanlığı değil bizim duyarsız, umursamaz oluşumuzdur. Bir görev alınmışsa tam yapılmalı. Bu görevler insanlara verilmiş büyük bir ödüldür, armağandır. Yaptıklarımızla farklılık yaratmalıyız ki; farkı fark etsin insanlar. Bir kent iki şeyi saklayamaz. Birisi kirliliği, bir diğeri doğasının olumlu veya olumsuz değişmesini.

Sorun nerede? Onu ben bilemem. Gördüğüm ve içimdeki ses bir eksiklik olduğunu gösteriyor bana. Derim ki çevreye dikkatle bakın, dikkatle izleyin. Dikkatle gözleyin... Şu günler çok şey anlatıyor insana. Kirli dereler bile bu günlerde daha berrak akıyor.

Günün birinde pişman olacaksanız; yaptıklarınızdan pişman olun, yapmadıklarınızdan değil. Yaptığınız güzel işlerin sonuçlarını mutlaka görürsünüz. Ama görmedikleriniz, görüp de yapmadıklarınızın kayıplarını sonradan görürseniz; hayat boyu bunu unutamazsınız. İnsanın bir başkasından "senin yaşadığın şehir çok harika bir yer" sözünü duyması en büyük mutluluk değil mi?Bir şiir vardı aklımda; galiba şöyle bir bölümü:

“Ne kadar gizlesek nafile / Bir şey var aramızda, / Senin gözlerin ışıldıyor, / Benim dilimin ucunda..."

Dost acı söyler, dost sevdiğine doğruyu söyler. Biz insanlarda şöyle bir huy var; "seni seviyorum" diyoruz. Ama hatalı, yanlış ve unutulan, yapılmayanları söylemiyoruz.

Gelin bu haftaki yazımız iyilikle; iyilik yapma ile bitirelim. Hatta bu defa isim vererek konuyu siz okuyucular önüne serelim.

Çok olumsuz şartlar yaşıyoruz. İnsanların iş yerleri kapanmış. İşsiz güçsüz çok insan. Gündelik çalışanlar zor durumda. Ayrıca biz istesek de istemesek de aramızda yoksul güçsüz ve düşkün insanlarımız var. Yardım bekleyen, korunmaya muhtaç bu insanlar; bizim kardeşlerimiz sayılır. Hatta dün ekonomisi iyi olan ve geçimini sağlayan insanlar işsiz kalınca, ,ticaret olmayınca zor durumdalar. "Düşmez kalkmaz bir Allah"tır.

Bu günlerde bazı meçhul yardımsever insanlar mahalle bakkallarına giderek veresiye defterlerini satın alıyor ve borçlu insanları borçtan kurtarıyor. Ne kadar ulvi davranış. Hem yoksula yardım ediyor; hem de o mahalle bakkalının nakit ihtiyacını karşılıyor, piyasaya canlanma getiriyor. En önemlisi de kendini gizliyor. İnsan istiyor ki bu güzel insanlar bu kentte de ortaya çıksınlar. Bizim de içte ve dışta bir çok zenginimiz var. Ama nedense bu güzel yardımlaşmayı bugüne kadar göremedik.

Yerel Yönetimler, Belediyeler yardım ediyorlar. Ama o kadar ihtiyaç sahibi oluştu ki yetişmeleri çok zor. Trabzon Büyükşehir Belediyesi ve Akçaabat Belediyesi bu konuda tüm imkânlarını kullandıklarını gözlemliyoruz. Yeterli mi? Hayır değil. İşte bu konuda bazı insanlar bireysel olarak bu işe el atıyorlar. Bildiğim bir tanesi bugünlerde çalıştırdığı elemanları mağdur etmeyen ve Demirci Köyü yoksullarına yardım eden Akçaabatlılar Vakfı Başkanı Yaşar Erbaşaran. O zaten garibanın hep yanında, ama onların da bu günlerde ticari işleri bir hayli sekteye uğramış vaziyette. Ama yine de yardımdan geri kalmıyor.

Bir başka kişi daha var. O da Akçaabat Esnaf Odası Başkanı Yaşar Sivrikaya. Mağdur esnafına gücünce yardıma koşmakta. Bugüne kadar dört yüz yiyecek paketi dağıtmış. yine de ihtiyacı olan varsa yardıma devam ediyor. Esnaf olmadığı halde Esnaf Odasının kapısını çalan elli yoksul vatandaşımıza da yiyecek yardım paketi vermiş. Hem bu yolla esnafa taze para girmiş hem de ihtiyaçlı olanlar hiç değilse bu Mübarek Ramazanı birazcık rahat geçirmiş. Ayrıca işlem için Esnaf Odası’na gelen ve maskesi olmayan insanlara da maske dağıtmış, 2020 yılı muhasebe işlemlerinden ücret almama kararı çıkarmış. Berber ve kuaför salonlarını Akçaabat Belediyesi ile işbirliği yaparak ücretsiz dezenfekte etme çalışmalarını başlatmış bir oda başkanı. Başka ilçelerde olsa günlerce basın yazardı. Yine yazan bizim gazete. Biz de oradan okuduk haberi. Tüm odalar ve yardım dernekleri bu çeşit yardımlarda bulunmalı bu günlerde. Belki de yapıyorlar ama biz duymuyoruz. Yapanları da canı gönülden alkışlıyoruz.

Bu hafta gördüklerimizi ve duyduklarımızı yazıyoruz. Son sözlerimiz de şöyle olsun. Bu kentte haftada sadece bir gazete çıkmakta: Akçaabat Yeni Haber Gazetesi. Fiyatı bir lira. Bu gazeteye de bilhassa insanlarımız içte ve dışta abone olsa bu gazete de yaşar. Yıllık abonesi çok da sayılmaz.

Bu yazıyı yazdığım anneler günü. Annelerimizi sevelim. Kentimizi sevelim. Yapıcı eleştiriden de asla korkmayalım. Her kesin bir annesi var. Bu kent de hepimizin. Güzel işler yapalım, güzellikleri ve sevgiyi çoğaltalım ki bu şehirde hepimiz doya doya, kardeşçe yaşayalım.

Şu sözü de asla unutmayalım: “Komşusu açken tok gezen bizden değildir.” İyilikten, yardım etmekten kaçmayalım. Yardım eli uzatırken dikkatli olalım. Kime de yardım ettiğimizi iyi ölçüp tartalım.

Hayatın anlamı "sevgi"dir. Bizi bir birine bağlayan, annelerimize mutluluk veren sevgi. Bu haftayı Bedri Rahmi'nin şu sözleriyle kapatalım:

“Acımak lazımdı iğrendik, / Merhamete murdar dediler beğendik, / Maraz hasıl olur dediler / İşimize geldi.”

"Acımak lazımdı geç kaldık."

Geç kalmadan, iyilik elini uzat... Yardım eden eller ile annelerin eli öpülür. Sağlıklı, güzel bir hafta hepinize...

 

 

 
Etiketler: YARDIM, EDEN, ELLER,
Yorumlar
Diğer Yazılar
SEVMEK ÜZERİNE
MAVİ KÜF VE ALAMANYA
İNSAN OLMAK
DOĞAYI KENDİ HALİNE BIRAKIN
MÜSAİTSENİZ BAYRAM SİZE GELECEK
HUZURA KURŞUN SIKILDI
GİTMESEYDİNİZ İYİYDİ
HER YERDE İNSAN OLMAK
ALIP GÖTÜRÜN, AMA NEREYE?
BİR GÜZEL ADAM HİKÂYESİ
YÜZ YIL ÖNCE, YÜZ YIL SONRA
YALNIZLIĞIN ALIN YAZISI
EVDE KALANLARA SELAM
YAŞAMAK GÜZEL: EVDE KAL
HERKESİ MUTLU EDEMEZSİNİZ
DÜŞÜNMEK VE UYGULAMAK
BEYAZIN DA SÖYLEYECEKLERİ VAR
HARŞUT KIZIL AKARKEN
YABAN GÜLLERİ
O KÖPRÜ VE BİZ İNSANLAR
İLÇEMİZ...
SUS, SUSMAK SİZE YAKIŞIYOR...
İSTERDİM Kİ...
OLUMLU DÜŞÜNMEK
BİR SİTEM MEKTUBU
DÜNYA NEREYE GİDİYOR?
BİR İNSAN PORTRESİ
BAYRAM SABAHI DÜŞÜNCELERİ
BİR ZAMANLAR PULATHANE
NEREYE GİTTİ MASUMLUĞUMUZ?
NEDEN OLMUYOR, ANLADIM
AKÇAABAT'TA TURİZM
SİZ GEÇMİŞİ BİLMEZSENİZ
SEÇİM BİTTİ, ŞİMDİ SEVGİ ZAMANI
ÇANAKKALE, SENİ SEVEN BİRİ VAR
PAZARIN GEDİKLİSİ
YAŞAR ERBAŞARAN
ÇAMUR AT, İZİ KALSIN.
ÇORBAYI KARIŞTIRANLAR, ÇORBAYI KAŞIKLAMIYOR
İYİ YILLAR
BİR MASALIMIZ VAR
DİKKAT... DİKKAT... DİKKAT...
HEP AYNI SÖZLER, AYNI SORUN-2
ŞEHİRLER BÜYÜRKEN
ÇOCUKLUK ZAMANLARI
KÖYLÜ MEHMET
BİR BAYRAM SONRASI YAŞANMIŞLIKLAR
YİTİK BAYRAMLAR
ANONİM KENTLİLİK
ÜZÜM
KAYBOLAN YILLAR
AKÇAKALE
GEÇMİŞİ UNUTMAK YOK
ALADURBİYE (ALATURBİ)
BİR SEÇİM SONRASI DÜŞÜNCELERİ
İKİ BAŞARILI İNSAN
GELDİ GİDİYOR, YAKINDA BAYRAM VAR
HATIRLATMA
YÖREMİZDEN BAZI İLGİNÇ İNANÇLAR
SÖĞÜTLÜ'NÜN ÇOK DERDİ VAR
DÜŞÜNDÜKÇE
NASIL BİR KENT, NASIL BİR İLÇE?
KENTİMİN GEÇMİŞİNDEN, KIYISINDAN, KÖŞESİNDEN
BU SEVDA YAŞATILMALI
YILDIZLAR YANAR SÖNER
ARADIĞIN BUNLAR ARASINDA MI?
İ S T E M İ Y O R U M , İ S T E M İ Y O R U Z
BİR ZAMANLAR BU ŞEHİRDE BİZ DE ÇOCUKTUK
SİZ NERELERDEYDİNİZ BEYLER?..
KAR KUYULARI
SALI PAZARI’NDA ÜŞÜYEN KADINLAR
HÜZÜNLÜ YILLARDI MUHACİRLİK
BİR AKŞAMÜSTÜ DÜŞÜNCELERİ
FATİH STADYUMU NEYE KARŞILIK TOKİ’YE VERİLDİ?
ÖZLÜYORUM VE SENİ ESKİ HALİNLE DAHA ÇOK SEVİYORUM
PEŞTAMAL
BİR ZAMANLAR AKÇAABAT
LÜKMEN
TEKLİF VAR, ISRAR YOK
KAYBETTİKÇE KAYBEDİYORUZ
BİR ŞEHRİ DEĞİŞTİRMEK, BİR ŞEHRİ YOK ETMEK
GÖZLERİM HEP MAZİYE KAYIYOR
KARIŞIK DUYGULAR İÇİNDE KENTİMDE UYKUYA DALDIM
HAÇKALI HOCA BABA KİMDİR?
DUYANLARA, DUYMAYANLARA VEYA DUYMAK İSTEMEYENLERE
AKÇAABAT LİSESİ’NİN KURULUŞU VE İLK MEZUNLARI
BU KENTİN MUHTEŞEM FUTBOLCULARI VE FUTBOL DOLU YILLARI
HEP AYNI ŞEYLER, HEP AYNI SÖZLER
NOSTALJİ HAFTASI
KÖŞE BUCAK
NELER OLDU, NELER OLUYOR, NELER OLACAK BİZE ?..
RENKLER, ÇOCUKLAR VE OKULLAR
KÖŞE BUCAK
Öne Çıkanlar
Ulusal Gazeteler
Bu Haftaki Sayımız
Alıntı Yazarlar
Anketler
Haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Sayfalar
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Fatih Karagümrük
7
0
0
1
2
3
2
Galatasaray
6
0
0
0
2
2
3
Alanyaspor
6
0
0
0
2
2
4
Fenerbahçe
4
0
0
1
1
2
5
Hatayspor
4
0
0
1
1
2
6
Antalyaspor
4
0
0
1
1
2
7
Beşiktaş
4
0
0
1
1
2
8
Göztepe
4
0
0
1
1
2
9
Kayserispor
3
0
1
0
1
2
10
Sivasspor
3
0
1
0
1
2
11
BB Erzurumspor
3
0
1
0
1
2
12
Kasımpaşa
3
0
1
0
1
2
13
Denizlispor
1
0
1
1
0
2
14
Yeni Malatyaspor
1
0
1
1
0
2
15
Gençlerbirliği
1
0
1
1
0
2
16
Trabzonspor
1
0
1
1
0
2
17
Gaziantep FK
1
0
1
1
0
2
18
Konyaspor
1
0
0
1
0
1
19
MKE Ankaragücü
0
0
1
0
0
1
20
Çaykur Rizespor
0
0
2
0
0
2
21
Başakşehir FK
0
0
3
0
0
3
Arşiv
Haber Yazılımı