Yazı Detayı
06 Eylül 2018 - Perşembe 15:18
 
VESAYETE SON
Ali BAŞ
 
 

VESAYETE SON

 

Memur-Sen’e bağlı Eğitim Bir-Sen, sivil toplum örgütleri içerisinde hem Türkiye’nin en kalabalık topluluğu hem de Eğitim – Öğretim alanında hizmet veren seçkin insanlardan oluşan bir sendika.

Hep söylerler ya Akçaabat Türkiye’nin 81 ili içerisinde 40 ilinden daha fazla nüfusa sahip,  madem öyle sendikamızın üye sayısı 900’e yaklaşmışken teşkilatın son dört yıldaki genel durumuna bir bakalım. Neler yapılmış:

- Herkesin rahatlıkla ulaşabileceği Sendika binası kapatıldı.(Sorsan şu an ki yerini üyelerin %10’ u bulamaz.)

- Okullara ve üyelere ziyaret haftada bir günle sınırlandırıldı. Özellikle taşraya ziyaretler azaltıldı. (Yılda bir defa dahi ziyaret edilmeyen üyesayısı onlarca.)

- Sivil toplum örgütlerinin tamamına yakınıyla diyalog ortadan kalktı.

- Sendikamız ile İlçe Milli Eğitim arasındaki iletişim sekteye uğratıldı.

- İl teşkilatı ile iletişim-irtibat zayıflatıldı. (Okullara yönetici atamalarında üyelerimizin onurlarıyla oynandı. )

- Hak, Hukuk, Adalet ve Liyakat anlayışı tamamen askıya alındı.

- Sendikamız Akçaabat’ta itibarsızlaştırıldı.

- Deniliyor ki biz çok başarılı sendikacılık sergiledik. Hâlbuki ilçede on yılı aşkın yöneticilik yapmış başkan Akçaabat’tan Şubat 2015’ te ayrılırken sendika üye sayısı 615 idi. Bu şunu gösteriyor: Alanda ifade edilen sayısal verilerle reel sayılar gerçeği yansıtmamaktadır. Malumunuz üzere Akçaabat ilçesi altyapısı itibari ile cazibe merkezi olduğundan üyelerimiz ilçemizde çalışmayı tercih etmektedir.

- Amacımız, Akçaabat’ ta geniş tabanlı, her üyesine aynı mesafede olan ve sıklıkla ulaşabilen bir ağ oluşturmak. Gerek yönetimi gerek Denetleme ve Disiplin Kurulu gerekse de Kadın komisyonu ve Genç Eğitim-Bir - Sen yöneticisiyle eğitimin her kademeden üyesi ile güçlü bir yönetim anlayışıyla yola çıkıyoruz.

- Dört yıl önce seçilen arkadaşlarımız tam kadro dört defa toplanamamıştır. Teşkilatımızda yönetici olmak kolay değil; çünkü siz 900’ e yakın üye sayısı olan eğitim  – öğretim camiasındaki seçkin kişilere yöneticilik yapacaksınız.

- Peki nasıl olacak: Teşkilatın tüm birimlerini iyi tanımakla, Eğitim-Bir Sen’ in misyon ve vizyonu doğrultusunda bilgili, becerili, donanımlı, yeniliğe açık, vesayete bağlı kalmadan, dünyaya bakışınız toplumun tüm kesimlerini kucaklayacak şekliyle olmalıdır.

- Ekibinizi çok iyi dizayn etmelisiniz. Öyle bir ortam oluşturmalısınız ki üyelerinizin her biri teşkilatta görev almak içinsize inanmalıdır. Her üyenizin fikrini önemsemeli ve tartışmalısınız. Unutmamak gerekirki büyük beyinler fikirleri tartışırlar.

Sayın Cumhurbaşkanımız dünya beşten büyüktür derken birileri şaşırmış “ VESAYET ” leri sallanmaya başlayınca dünya ekonomik krize girmişti, maksat belliydi.

Şu bilinmeli ki: Bu teşkilatın dinamiklerinin olduğu yerde “Vesayet”e son verilmelidir. Evet, son vereceğiz.

Son yönetici ataması öncesi yapılan mülakatlarda, sınava giren öğretmen arkadaşların düşürüldüğü durum ortadadır. Sendika yöneticilerinin acziyet içinde oldukları aşikârdır. Sendika yöneticileri bu tür konuları istişare etmediklerini beyan etmektedirler.

Tüm bu olumsuzlukları sonlandırma adına, vesayet zincirini kırmak üzere aday olmaya karar verdim. Takdir siz saygıdeğer üyelerindir.

Akçaabat Eğitim Bir-Sen Başkanlığına aday olduğum tarihten itibaren istişare etmek üzere görüşmek istediğim kişilerin bazıları vesayet zincirinin bir parçası olduklarından benimle görüşmekten imtina etmişlerdir.

Sivil toplum örgütlerinin gücü mümtaz üyelerinden gelir. Şahsiyetli bir örgütlenme bunu gerektirir. Bu konuda siz değerli üyelerin takdiri her şeyin üstündedir. Vesayeti ortadan kaldıracak olan da zincirleri kıracak olan da siz değerli üyelerin iradesi olacaktır.

 Eğitim Bir-Sen Başkanlığına Neden Adayım?

- Memur Sen’ in vizyon ve misyonunu esas alarak Eğitim Bir-Sen ilkeleri doğrultusunda temsil kabiliyetini artırmak için,

- Akçaabat’ta Eğitim Bir-Sen’i teşkilatını yeniden inşa etmek için,

- Toplumsal sorunlarda, özellikle eğitim-öğretimle olan sorunların çözümünde Akçaabat’taki tüm sivil toplum örgütleri ile diyalog halinde olmak için,

- Eğitim Bir-Sen e yakışır bir temsilcilik binası açmak için,

- Üyelerimizin sendikal ve özlük haklarının iyileştirilmesi için,

- Okullar ve Üyelerimize ziyareti sıklıkla yapmak için,

- Vesayet zincirini kırmak için.

SAYGILARIMLA.

 
Etiketler: VESAYETE, SON,
Yorumlar
Diğer Yazılar
Öne Çıkanlar
Ulusal Gazeteler
Bu Haftaki Sayımız
Alıntı Yazarlar
Anketler
Haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Sayfalar
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Sivasspor
21
0
2
3
6
11
2
Fenerbahçe
20
0
3
2
6
11
3
Trabzonspor
19
0
2
4
5
11
4
Alanyaspor
19
0
2
4
5
11
5
İstanbul Başakşehir
19
0
2
4
5
11
6
Galatasaray
19
0
2
4
5
11
7
Yeni Malatyaspor
18
0
3
3
5
11
8
Beşiktaş
18
0
3
3
5
11
9
Gaziantep FK
15
0
4
3
4
11
10
Çaykur Rizespor
14
0
5
2
4
11
11
Göztepe
13
0
4
4
3
11
12
Konyaspor
13
0
4
4
3
11
13
Kasımpaşa
12
0
5
3
3
11
14
Denizlispor
11
0
6
2
3
11
15
Antalyaspor
11
0
6
2
3
11
16
Gençlerbirliği
10
0
5
4
2
11
17
MKE Ankaragücü
9
0
6
3
2
11
18
Kayserispor
7
0
6
4
1
11
Arşiv
Haber Yazılımı