Yazı Detayı
09 Nisan 2019 - Salı 10:11
 
SİZ GEÇMİŞİ BİLMEZSENİZ
Mehmet Salih KÖSE
mskose@gmail.com
 
 

SİZ GEÇMİŞİ BİLMEZSENİZ

Sonra ne mi olur? Olmayacak olan geleceğiniz.

Siz kendinizi bilmezseniz, sizi hiç kimse bilmez. Hele şöyle bir dönün geçmişe. Enkaz dediğiniz ruhlara açılın. Virane dediğiniz sokaklarda arayın şimdiye kadar göremediğiniz güzellikleri. Mesela büyük annenizin naftalin kokan cevizden yapılmış çeyiz sandığını kurcalayın. Danteller, oyalar, nakışlar... Bir kaç siyah beyaz resim. Havlu arasında biriktirilmiş paralar. Sade bir gelinlik, çemberler... Hiç göremediğiniz yerde de umutları vardı. Onlar da belki ucu yanmış mektuplar. Yıllanmış sevdalar saklıdır o sandıklarda. Belki de şimdi güveler kemirir o sevdaları.

Ya serviler, süslü mezar taşları. Yorgun evler, virane bahçeler...

Bilmem bir şeyler anlatır mı sizlere? Belki de duyamadığınız bir sesle seslenirler. “Tut elimi, yorgunum” diye... Düşlerinin peşinde değilsen eğer ve eski bir eser, minare, sur, ahşap ve oymalı kapı, renkli bir fistan etkilemiyorsa seni; bu duyguları yakalaman imkânsız. Dudaklarının arasından dökülmemiş ise eski türküler, şarkılar... Yüreğinde çalmıyorsa ince saz. Bu duygu, benim söylediklerimden zaten anlamaz. Bu tipler için dünya “vur patlasın, çal oynasın” dünyası. Bu tiplerden bu kente bir sevda düşmez, düşse düşse beton düşer, yalan düşer, saçma sapan işler düşer. Hepsinden önemlisi onlar için çok tatlı olan çıkar düşer.

Geçmişe takılıp kalmak da doğru değil. Geçmişten ders alarak doğru yollara düşmek asıl önemli olan. Ama geçmişin güzel kokusunu, çizgisini, kültürünü bozmadan. Çünkü bulunduğun yerin kollarında büyüdün. Gülüşün, duruşun, gözyaşın ve çığlığın, sımsıcak yüreğin doğduğun ve büyüdüğün çevreyle ilgili. Seni yetiştiren ninen, annen, baban ve coğrafya senin bugünkü kişiliğin. Issız bir kent gibi kapama gözlerini çevrene; tarihiyle, kültürüyle, geçmişiyle ve geleceğiyle ilgilen.

Kayıp düşeni görünce umursamaz olma, tut kolundan kaldır. Suskunluklardan uzak ol. Doğru olan çığlıklara yakın dur. Mesela ne mi? “Sahilden geçirilmesi düşünülen yol” hakkında “dur” de, “yanlış” de. “Yanlışa karşı dururum” de. Sesini yükselt. Hayatın çilesinden kaçma. Bak dinle ne söylüyor karşında duran Karadeniz. Dinle, dinle, dinle... Sahiline sahip çık. Mesela çık kırlara, sor papatyalara. Dertleri ne? Patika yollardan yürü. Rüzgârlara bırak kendini ve doğayı dinle. Dinle bak göreceksin bir şikâyeti var içinde gezdiğin yerin. Papatyaları, çiçekleri öldürdüler, betonları büyüttüler. Kuşlar uzaklara gitti. Hiç mi acımadı yüreğin? Eskiye dair ve güzelliğe dair ne varsa tükenirken; hiç mi üzülmez gönlün? Sen suçlusun demiyorum. Asıl suçlu kendimi görüyorum. Hayal kırıklığımızın sebebi parmak kaldırıp konuşmaktan. Biraz da korkudan, çekinmekten. Bunun için hak ettik bunları belki de. Ne ninemizin naftalin kokan sandıkları kaldı, ne oya, ne de desen. Bir zamanlar vardılar, güzeldiler, geldiler, sahip çıkmadık sessizce gittiler. Hiç değilse son kalan değerleri koruma vakti şimdi.

Önerimdir... Bazılarına inat büyütmeliyiz sevgiyi. Yanlışlara, hatalar karşı boş bırakılmamalı alanlar. Sevdamız olmalı şehrimiz, geçmişimiz ve geleceğimiz. Sen ve ben bir olursak çok işler başarırız kentlerimiz için, insanlar için.

Dünya fani. Çok olmuştur gelip geçeni. Önemli olan doğru olarak hatırlanmak, güzel işler geleceğe bırakmak. Merhametsiz yürekler sorgularsa merhameti asıl o zaman başlar kirlilik. Kır çiçekleri, mor menekşeler neden eğdi başını, düşünmek gerek. Ne doğayı bozmalı ne de insanı üzmeli. Bozulmasın tarihi doku. Unutulmasın ninelerimizin naftalin kokulu sandıklarından çıkan ucu yanmış mektuplar. Güçlüyseniz ezmeyin güçsüzü. Hor görmeyin yoksulu, yetimi. Gözümüz yok; en marka yerden giyinin ama pazardan ucuz diye alış veriş yapanlara, ucuzluk kuyruğuna girenlere de laf atmayın lütfen. Hep önde olduğunuza bakmayın. Dönün ara sıra arkanıza ve bakın sizden geride olan insanlara.

Geçmişi göremedik, ne sevdaları büyüttük ne de güzellikleri çoğalttık. Hep ekmeğe, taşa, betona baktık. Toprağı unuttuk, yeri geldi yabacılara sattık. Apartman yaptık. İçine gönlümüzü ve geleceğimizi emanet edeceğimiz çocuklarımız hapsettik. Bunda hepimiz kaybettik ve hepimiz suçluyuz. Şimdi pişmanlıklar var içimizde... Naftalin kokuları burnumuzda tüterken. Virane sokakların, köylerin ve kentlerin enkazında yatar unutulmuş çok güzellikler. Beklerim yeşerir beklenen umutlar. Kendim için değil kentlerimiz için.

 
Etiketler: SİZ, GEÇMİŞİ, BİLMEZSENİZ,
Yorumlar
Diğer Yazılar
DÜNYA NEREYE GİDİYOR?
BİR İNSAN PORTRESİ
BAYRAM SABAHI DÜŞÜNCELERİ
BİR ZAMANLAR PULATHANE
NEREYE GİTTİ MASUMLUĞUMUZ?
NEDEN OLMUYOR, ANLADIM
AKÇAABAT'TA TURİZM
SEÇİM BİTTİ, ŞİMDİ SEVGİ ZAMANI
ÇANAKKALE, SENİ SEVEN BİRİ VAR
PAZARIN GEDİKLİSİ
YAŞAR ERBAŞARAN
ÇAMUR AT, İZİ KALSIN.
ÇORBAYI KARIŞTIRANLAR, ÇORBAYI KAŞIKLAMIYOR
İYİ YILLAR
BİR MASALIMIZ VAR
DİKKAT... DİKKAT... DİKKAT...
HEP AYNI SÖZLER, AYNI SORUN-2
ŞEHİRLER BÜYÜRKEN
ÇOCUKLUK ZAMANLARI
KÖYLÜ MEHMET
BİR BAYRAM SONRASI YAŞANMIŞLIKLAR
YİTİK BAYRAMLAR
ANONİM KENTLİLİK
ÜZÜM
KAYBOLAN YILLAR
AKÇAKALE
GEÇMİŞİ UNUTMAK YOK
ALADURBİYE (ALATURBİ)
BİR SEÇİM SONRASI DÜŞÜNCELERİ
İKİ BAŞARILI İNSAN
GELDİ GİDİYOR, YAKINDA BAYRAM VAR
HATIRLATMA
YÖREMİZDEN BAZI İLGİNÇ İNANÇLAR
SÖĞÜTLÜ'NÜN ÇOK DERDİ VAR
DÜŞÜNDÜKÇE
NASIL BİR KENT, NASIL BİR İLÇE?
KENTİMİN GEÇMİŞİNDEN, KIYISINDAN, KÖŞESİNDEN
BU SEVDA YAŞATILMALI
YILDIZLAR YANAR SÖNER
ARADIĞIN BUNLAR ARASINDA MI?
İ S T E M İ Y O R U M , İ S T E M İ Y O R U Z
BİR ZAMANLAR BU ŞEHİRDE BİZ DE ÇOCUKTUK
SİZ NERELERDEYDİNİZ BEYLER?..
KAR KUYULARI
SALI PAZARI’NDA ÜŞÜYEN KADINLAR
HÜZÜNLÜ YILLARDI MUHACİRLİK
BİR AKŞAMÜSTÜ DÜŞÜNCELERİ
FATİH STADYUMU NEYE KARŞILIK TOKİ’YE VERİLDİ?
ÖZLÜYORUM VE SENİ ESKİ HALİNLE DAHA ÇOK SEVİYORUM
PEŞTAMAL
BİR ZAMANLAR AKÇAABAT
LÜKMEN
TEKLİF VAR, ISRAR YOK
KAYBETTİKÇE KAYBEDİYORUZ
BİR ŞEHRİ DEĞİŞTİRMEK, BİR ŞEHRİ YOK ETMEK
GÖZLERİM HEP MAZİYE KAYIYOR
KARIŞIK DUYGULAR İÇİNDE KENTİMDE UYKUYA DALDIM
HAÇKALI HOCA BABA KİMDİR?
DUYANLARA, DUYMAYANLARA VEYA DUYMAK İSTEMEYENLERE
AKÇAABAT LİSESİ’NİN KURULUŞU VE İLK MEZUNLARI
BU KENTİN MUHTEŞEM FUTBOLCULARI VE FUTBOL DOLU YILLARI
HEP AYNI ŞEYLER, HEP AYNI SÖZLER
NOSTALJİ HAFTASI
KÖŞE BUCAK
NELER OLDU, NELER OLUYOR, NELER OLACAK BİZE ?..
RENKLER, ÇOCUKLAR VE OKULLAR
KÖŞE BUCAK
Öne Çıkanlar
Ulusal Gazeteler
Bu Haftaki Sayımız
Alıntı Yazarlar
Anketler
Haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Medipol Başakşehir
35
0
2
5
10
17
2
Galatasaray
32
0
4
5
9
18
3
Yeni Malatyaspor
32
0
4
5
9
18
4
Trabzonspor
29
0
4
5
8
17
5
Kasımpaşa
29
0
6
2
9
17
6
Beşiktaş
29
0
5
5
8
18
7
Atiker Konyaspor
28
0
4
7
7
18
8
Antalyaspor
28
0
6
4
8
18
9
Sivasspor
24
0
5
6
6
17
10
Göztepe
22
0
10
1
7
18
11
Bursaspor
21
0
4
9
4
17
12
Kayserispor
20
0
8
5
5
18
13
MKE Ankaragücü
20
0
10
2
6
18
14
Alanyaspor
18
0
9
3
5
17
15
Akhisarspor
17
0
9
5
4
18
16
BB Erzurumspor
16
0
8
7
3
18
17
Fenerbahçe
16
0
7
7
3
17
18
Çaykur Rizespor
12
0
7
9
1
17
Arşiv
Haber Yazılımı