Yazı Detayı
01 Mart 2019 - Cuma 13:16
 
PAZARIN GEDİKLİSİ
Mehmet Salih KÖSE
mskose@gmail.com
 
 

PAZARIN GEDİKLİSİ

Pazarın gediklisi aynı kadın. Her Salı aynı saat. Pazarın satıcıları gidince aynı yerde. Elinde kara torba, gönlü utangaç, gözleri kısık. Tanış görürse demir direklerin arkasına saklanır. İşte o zaman bedeni olur iki kat. Yatsı ezanına kadar toplar doldurur torbaya. İki torba tutar elinde. Birinde toplanan çocuklara; bir diğeri ineğe yal.

Bulursa bir parça peynir gazete kâğıdına sarar. Yorulur terler, yan taraftan kana kana su içer. Zaman zaman topladıkları düşer suyun yalağına. “Kör olaca” der. Bazı çocuklar bakar bakar, pazarda döküntü toplayan kadınla alay ederler..:

Karanlık olur; vurur iki çuvalı sırtına, düşer mahalle dışındaki kulübesine. Görünce onu karabaşı, çok sevdiği köpeği, kuyruk sallar yemek bekler. Alır da bir parça ekmek veya kemik. Artık o pazarda ne bulmuşsa köpeğin şansına. Ama hiç zincirlemez köpeği pazarın gediklisi kadın. Her ne kadar yoksulsa da özgürlüğün önemini bilen bir yürek taşır..

Pazarın gediklisi kadın zaman zaman yorulur çökerdi yere. Beş dakika dinlenmeden hemen kalkar başlar toplamaya. Korkusu var çünkü. Ya bir başkası da başlarsa toplamaya. Öyle ya evde bekleyen yetim beş çocuğa ne kalır? Bu sebeple kollar ve en erken başlardı çöpleri ve döküntüleri toplamaya... Ama en çok zoruna giderdi yoksulluğuyla alay eden mektep kaçağı çocukların sözleri. Çok korkardı tinercilerden, sarhoşlardan. Gördü mü şeytan görmüş gibi kaçardı. Onlar yaklaşırsa eğer bir maratoncu gibi koşardı. Çok zorda kalırsa bütün hiddetiyle yumruğunu sıkardı ve sallardı. Unutmuştu gülmeyi. “Kaderimiz bu” der yine de Allah'a şükrederdi. Her zaman yanında hazır dururdu değneği. Tek özlemi sıcak bir yuva ve beş çocuğunun okuyup adam olmasıydı. Bu nedenle dayanırdı insanların yaygarasına.

Pazarın gediklisi kadın artık ihtiyarlamıştı. Dizleri taşımıyordu bedeni. Artık iki torba düşmüştü bir. Ayrıca kendisi gibi pazar artıklarını toplayan kadınların da sayısı artmıştı. Bir nevi salı pazarının bereketi kaçmıştı. Bir ara bir ekmek buldu köşede. Amma da ekmek küçülmüş dedi içinden. Olsun nimettir aldı, öptü, alnına sürdü attı kirli kara torbaya.

Hiç sevmediği kış pazarıydı. Hem soğuk hem de fazla döküntü olmazdı. Hele son günlerde bir parça salatalık patlıcan bulmak zor. Pahalı ya.. Pazarın bir nevi temizlik işçisiydi.

Son günlerde yüreği pır pır ediyordu pazarın gediklisi kadının. Nefes almakta zorluk çekiyordu. Doktora gitsem aç kalacak diye düşünüyordu çocuklar. Ayrıca doktora gidecek yol parası da var mı yok mu bilmiyordu. Zaten ne kesesi vardı ne de cüzdanı. Olanı bir cam kavanoza atardı kulübede. Okula giderken üç beş alırdı çocuklar.

Yine bir gün, pazarın gediklisi kadın baktı karşıdaki selviye. Yanında körpe bir kavak. İkisi de dimdik. Çok isterdi hayatta diklenmeye. Ama ömrü pazar yerlerinde hep ayakuçlarına ve toprağa bakarak geçti eğik. Ama bazı alay edenlere inat çocuklarını okutmalıdır. Okutuyordu da... Biri doktor olacaktı, biri öğretmen, biri hemşire, ikisi daha küçük. Beyi inşaattan düşmüş ölmüştü. Patron yalan söylemişti, sigorta yoktu. Para yoktu dava açacak. Artık düşmüştü pazar yerinden döküntü toplamaya, pazarın gediklisi olmuştu.

Yine soğuk bir günde, gece zifiri karanlık içinde direğe yaslanmış bir gölge. Yanında bir kara torba. Ne ses var ne de seda. Başıbozuk çocuklar, başıbozuk pazarda karanlık gölgeye yaklaşırlar. Bakarlar pazarın gediklisi kadın. Alay etmek için dokunurlar, iterler, pat diye yere düşer iki büklüm gölge. Kaçar çocuklar, sonra gelinir zabıt tutulur ve rapor verilir. Pazarın gediklisi kadın soğuktan donmuş veya açlıktan ölmüştür. Belki de tekleyen kalbi durmuştur. Çilekler kadar masum çocuklar anne bekler karanlıkta. Üç çocuk haberi bir gün sonra haber alır yurtta. Karabaş ağlar karanlık kulübesinde. Zannetmeyin bir tabut çıkarken bir kıyamet kopar o kulübeden. Ağlayan içi yanan sahipsiz kalan beş çocuk, bir de karabaş.

Sakın bunu bir hikaye sanmayın. Binlerce böyle yaşanmışlık var.

Gelelim asıl meseleye. Neden böyle bir olay diye. Bana soruyorlar bu seçimde kime oy vereceksin. Cevabım burada yatar. Benim oyum yoksula, garibana, yetime, kimsesize sahip çıkana,

Hala pazarın gediklisi kadınlar var. Horlanan, dövülen, öldürülen kadınlar var. Hala kadını ikinci sınıf insan görenler var.

Hepinize sevgi dolu sağlıklı haftalar.

 
Etiketler: PAZARIN, GEDİKLİSİ,
Yorumlar
Diğer Yazılar
BAYRAM SABAHI DÜŞÜNCELERİ
BİR ZAMANLAR PULATHANE
NEREYE GİTTİ MASUMLUĞUMUZ?
NEDEN OLMUYOR, ANLADIM
AKÇAABAT'TA TURİZM
SİZ GEÇMİŞİ BİLMEZSENİZ
SEÇİM BİTTİ, ŞİMDİ SEVGİ ZAMANI
ÇANAKKALE, SENİ SEVEN BİRİ VAR
YAŞAR ERBAŞARAN
ÇAMUR AT, İZİ KALSIN.
ÇORBAYI KARIŞTIRANLAR, ÇORBAYI KAŞIKLAMIYOR
İYİ YILLAR
BİR MASALIMIZ VAR
DİKKAT... DİKKAT... DİKKAT...
HEP AYNI SÖZLER, AYNI SORUN-2
ŞEHİRLER BÜYÜRKEN
ÇOCUKLUK ZAMANLARI
KÖYLÜ MEHMET
BİR BAYRAM SONRASI YAŞANMIŞLIKLAR
YİTİK BAYRAMLAR
ANONİM KENTLİLİK
ÜZÜM
KAYBOLAN YILLAR
AKÇAKALE
GEÇMİŞİ UNUTMAK YOK
ALADURBİYE (ALATURBİ)
BİR SEÇİM SONRASI DÜŞÜNCELERİ
İKİ BAŞARILI İNSAN
GELDİ GİDİYOR, YAKINDA BAYRAM VAR
HATIRLATMA
YÖREMİZDEN BAZI İLGİNÇ İNANÇLAR
SÖĞÜTLÜ'NÜN ÇOK DERDİ VAR
DÜŞÜNDÜKÇE
NASIL BİR KENT, NASIL BİR İLÇE?
KENTİMİN GEÇMİŞİNDEN, KIYISINDAN, KÖŞESİNDEN
BU SEVDA YAŞATILMALI
YILDIZLAR YANAR SÖNER
ARADIĞIN BUNLAR ARASINDA MI?
İ S T E M İ Y O R U M , İ S T E M İ Y O R U Z
BİR ZAMANLAR BU ŞEHİRDE BİZ DE ÇOCUKTUK
SİZ NERELERDEYDİNİZ BEYLER?..
KAR KUYULARI
SALI PAZARI’NDA ÜŞÜYEN KADINLAR
HÜZÜNLÜ YILLARDI MUHACİRLİK
BİR AKŞAMÜSTÜ DÜŞÜNCELERİ
FATİH STADYUMU NEYE KARŞILIK TOKİ’YE VERİLDİ?
ÖZLÜYORUM VE SENİ ESKİ HALİNLE DAHA ÇOK SEVİYORUM
PEŞTAMAL
BİR ZAMANLAR AKÇAABAT
LÜKMEN
TEKLİF VAR, ISRAR YOK
KAYBETTİKÇE KAYBEDİYORUZ
BİR ŞEHRİ DEĞİŞTİRMEK, BİR ŞEHRİ YOK ETMEK
GÖZLERİM HEP MAZİYE KAYIYOR
KARIŞIK DUYGULAR İÇİNDE KENTİMDE UYKUYA DALDIM
HAÇKALI HOCA BABA KİMDİR?
DUYANLARA, DUYMAYANLARA VEYA DUYMAK İSTEMEYENLERE
AKÇAABAT LİSESİ’NİN KURULUŞU VE İLK MEZUNLARI
BU KENTİN MUHTEŞEM FUTBOLCULARI VE FUTBOL DOLU YILLARI
HEP AYNI ŞEYLER, HEP AYNI SÖZLER
NOSTALJİ HAFTASI
KÖŞE BUCAK
NELER OLDU, NELER OLUYOR, NELER OLACAK BİZE ?..
RENKLER, ÇOCUKLAR VE OKULLAR
KÖŞE BUCAK
Öne Çıkanlar
Ulusal Gazeteler
Bu Haftaki Sayımız
Alıntı Yazarlar
Anketler
Haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Medipol Başakşehir
35
0
2
5
10
17
2
Galatasaray
32
0
4
5
9
18
3
Yeni Malatyaspor
32
0
4
5
9
18
4
Trabzonspor
29
0
4
5
8
17
5
Kasımpaşa
29
0
6
2
9
17
6
Beşiktaş
29
0
5
5
8
18
7
Atiker Konyaspor
28
0
4
7
7
18
8
Antalyaspor
28
0
6
4
8
18
9
Sivasspor
24
0
5
6
6
17
10
Göztepe
22
0
10
1
7
18
11
Bursaspor
21
0
4
9
4
17
12
Kayserispor
20
0
8
5
5
18
13
MKE Ankaragücü
20
0
10
2
6
18
14
Alanyaspor
18
0
9
3
5
17
15
Akhisarspor
17
0
9
5
4
18
16
BB Erzurumspor
16
0
8
7
3
18
17
Fenerbahçe
16
0
7
7
3
17
18
Çaykur Rizespor
12
0
7
9
1
17
Arşiv
Haber Yazılımı