Yazı Detayı
05 Mart 2020 - Perşembe 12:42
 
KAFAMDAKİ SORULAR
Mehmet Salih KÖSE
mskose@gmail.com
 
 

 

 

KAFAMDAKİ SORULAR

Kafamda birçok soru. Hangisinden başlasam. En son sorum aziz şehitlerimiz. Önce rahmet olsun ruhlarına, Allah sabır versin anne, baba ve yakınlarına. Başın sağ olsun Türkiyem.

Yıllar yıllar önce çok şey bilmiyordum. Mesela şu an beynimi yoran "emperyalizm" kavramını. Orta Doğu, Kafkasya, Balkanlar meselesini. Ne petrolü bilirdim ne de enerjiyi. Hiç bilmezdim İsrail Devletinin nasıl kurulduğunu, amacını. Hatta Güney sınırımızın cetvelde çizildiğini. Arapların bir birine düşürüldüğünü. Rüşvetle devletçikler kurulduğunu. Büyük Orta Doğu Projesi, Ilımlı İslam Meselesi aklımın ucundan bile geçmezdi.

Sonradan öğrendim "yaşamak için öğrenmem" gerektiğini. Öğrenince de farklı sorular kurcalamaya başladı beynimi. Yıllar yılı sonra anladım benim bildiğim cicili bicili bir dünya değilmiş günümüz dünyası. Bugünkü dünya emperyalizmin kurallarını koyduğu bir dünyaymış.

Derin nefes alıp bu gün şehitlerimizi kara toprağa verirken düşünmeye başladım. Dost kim, düşman kim? Dost yokmuş. Güvenmek çok yönlü bir hile. Anneannemi ve babaannemi hatırladım. Onların en büyük hakareti "Moskof Gâvuru, Ermeni Uşağı" sözleriydi. Çünkü onlar o zamanda bunlardan görmüştü çile. Ya Amerika? O da apayrı kandırmaca. Demokrasi maskesi altında. Amerikan menfaatleri demokrasi. Sevsinler seni. Unutmadım kızılderileri, atom bombasını. Baştan ayağa çıkar. Yalan ve hile. İkiyüzlü. Kurtuluş savaşı öncesi ve sonrası Arap ve Kürt liderleri İngiliz istihbaratı tarafından korundu. Lord Curzon'a gönderilen gizli telgrafta "Kürtler Manda" istiyordu. Bu sebeple bölgede İngilizler Kürt Devleti kurdurmak istiyorlardı. Niye? Bölge petrol bölgesi. Sevr bunun için yapıldı.1925'de Musul Sorunu patlak verdi. 1970'de Iraktaki Kürtler Amerika tarafından desteklendi. Şimdi de PKK Terör örgütü destekleniyor. Hatta bu bölgede dinler, mezhepler, tarikatlar bir birine düşürülüyor, çıbanbaşı haline getiriliyor. Bu kargaşadan çok uluslu şirketler yararlanıyor.

Aslında bu şirketler dünyayı yönetiyor. Bilhassa da 7 kız kardeş adıyla bilinen petrol şirketleri. Hatta bunlardan üçünün oluşturduğu Aromca Arap Petrolünü pazarlıyor. Hatırlayın Saddam allandı pullandı Kuveyt'e saldırtıldı. Sona ABD yardım etti saldırıyı durdurdu. Zararım var, tazminat isterim dedi. Petrolden yüzde yetmişbeş pay aldı ve yerli halkın kendi tarafından atanmış başkanlarını da kuyuların başına bekçi olarak koydu.

Kısaca bu petrollerin gerçek efendisi bir kaç zengin aile oldu.

Konu uzun. Benim kafamı kurcalayan şu emperyalizmin tuzakları. Orta Doğu'da kurulmak istenilen Büyük İsrail Devleti. Kurulmaya çalışan terörist PKK Devleti. Sınır güvenliğimiz, Türkiye’ye yönelik sinsi planlar.

Soğuk savaş dönemi sonucu tek kutuplu olan dünya tekrar Putin Rusya'sı ile kutuplara ayrıldı. Çin ekonomisi gelişti. O da ayrı bir kutup oluşturdu. Ama biz eskiden biliyorduk ki iki kutuplu dünya çıkarlar açısından bir birini kolluyor ve karşı karşıya gelmiyorlardı. Değişen bir şey yok. Bakmayın atmalarına tutmalarına. Düzen aynı düzen. Filler tepişir çimenler ezilir. Petrol, Kafkaslar ve Orta Asya zenginliklerini elinde bulundurmak için şimdi planlar yapılıyor. Ama bu yol üzerinde bulunan Türkiye onlar için bir engel. Balkanlar’da, Kafkasya’da, Orta Doğu'da izleri var. Emperyal ülkeler Türkiye'yi kendi çıkarları doğrultusunda kullanmak istiyor. Bunun için tehditler. Bunun için "Moskof Gâvuru”nun en son kalleşçe yaptığı. Şehitlerimiz var. Onun için içimiz yanıyor. Gözümüz yaşlı.

Başta ne demiştik. Birçok olayı bilmiyorduk. Ama zaman içinde bazı şeyleri okuduk, yaşadık ve gördük. Bu sebeple diyorduk ki "Ne Amerika, ne Rusya, ne Çin","Kahrolsun Emperyalizm, Faşizm","Türk'ün Türk’ten başka dostu yoktur". Gençlik yıllarımızda bunları söyleyince kınanıyorduk. Ama ölmedik ve bu sözlerin doğruluğunu gördük.

Şimdi gelelim "Şehitlerimize, yürek yangınımıza" Şimdi ebediyete gözyaşlarıyla uğurladığımız koca yürekli, cesur, alçak gönüllü gençlere. Hepsi de Fatih'in İstanbul'u fethettiği yaşta idiler. Hiçbirinin Fatihlik iddiası yoktu. Milletimizin milli birliği, vatanın bütünlüğü için nöbetteydiler, görevdeydiler. Allah'a kulluk ve millete hizmet etmenin aşkıyla doluydu gönülleri. Milletin saadeti, vatanın bütünlüğü ve anlaşmanın gereği için görev yerindeyken Rusya'nın kalleşçe saldırısı ile hepsi şehit oldular. Sakın inanmayın Rusya'nın kıvırmasına. Onları dedelerimiz yıllar önce tanımıştı Karadeniz kıyısında.

Bugünlerde toprağa verdiğimiz şehitlerin gönülleri burçlara bayrak olacak kumaştandı. Bizim gönlümüzde onlar birer yiğit ve şehit olarak en yüksek yerde olacaklardır. Belki de Bilal-i Habeşi ve Ulubatlı Hasan ile ruhları buluştu.

Beynimi kemiren sorular bitmedi tükenmedi. Kafamı yoran bir başka konu da bu acı günümüzde sosyal medyada paylaşılanlar. Türkiye'nin birlik ve beraberliğine karşı örgütlü yazılanlar. Koca bir soru da dört siyasi parti ortak bildiri altına imza atarken neden o terör destekçisi partinin imza atmaması? Onlar bizim vergilerimizle beslenmiyorlar mı? Neden şehit kelimesi ağızlarından çıkmıyor.

Bir daha iyi düşünmeli ve bu zor günlerde, milli düşüncemizi, milli birliğimizi, bütünlüğümüzü korumalıyız. Başıbozuk, düzensizlik ağında çırpınan Dünya'da adaletimiz, insani değerlerimiz, birlik ve beraberliğimizle yerimizi almalıyız. Tarih tanıktır ki zulmedenler ve zalim milletler, haksızlık yapanlar sonunda yenilecektir. Sömürgecilik ve emperyalizm yeryüzünde yok olmadıkça dünya huzur bulmayacaktır.

Savaşlar zorunlu olmadıkça yapılmamalı. Türk Milleti yaşamı söz konusu olunca savaş "öldüreceğiz" diyenlere karşı,"ölmeyeceğiz" diye yapılmalı. Türkiye büyük ve güçlü bir bedendir. Bu bedenin bir noktası acı duyarsa tüm beden de duymalı. Duymayanlara da "hain" demek hakkımız olmalı. İhanetin çamuruna bulanmış olanları da artık millet olarak görmeliyiz. Örnek mi dört ortak imza. Çamura bulaşmışlar yok. En acı soru bu değil mi?

 
Etiketler: KAFAMDAKİ, SORULAR,
Yorumlar
Diğer Yazılar
HERKESİ MUTLU EDEMEZSİNİZ
DÜŞÜNMEK VE UYGULAMAK
BEYAZIN DA SÖYLEYECEKLERİ VAR
HARŞUT KIZIL AKARKEN
YABAN GÜLLERİ
O KÖPRÜ VE BİZ İNSANLAR
İLÇEMİZ...
SUS, SUSMAK SİZE YAKIŞIYOR...
İSTERDİM Kİ...
OLUMLU DÜŞÜNMEK
BİR SİTEM MEKTUBU
DÜNYA NEREYE GİDİYOR?
BİR İNSAN PORTRESİ
BAYRAM SABAHI DÜŞÜNCELERİ
BİR ZAMANLAR PULATHANE
NEREYE GİTTİ MASUMLUĞUMUZ?
NEDEN OLMUYOR, ANLADIM
AKÇAABAT'TA TURİZM
SİZ GEÇMİŞİ BİLMEZSENİZ
SEÇİM BİTTİ, ŞİMDİ SEVGİ ZAMANI
ÇANAKKALE, SENİ SEVEN BİRİ VAR
PAZARIN GEDİKLİSİ
YAŞAR ERBAŞARAN
ÇAMUR AT, İZİ KALSIN.
ÇORBAYI KARIŞTIRANLAR, ÇORBAYI KAŞIKLAMIYOR
İYİ YILLAR
BİR MASALIMIZ VAR
DİKKAT... DİKKAT... DİKKAT...
HEP AYNI SÖZLER, AYNI SORUN-2
ŞEHİRLER BÜYÜRKEN
ÇOCUKLUK ZAMANLARI
KÖYLÜ MEHMET
BİR BAYRAM SONRASI YAŞANMIŞLIKLAR
YİTİK BAYRAMLAR
ANONİM KENTLİLİK
ÜZÜM
KAYBOLAN YILLAR
AKÇAKALE
GEÇMİŞİ UNUTMAK YOK
ALADURBİYE (ALATURBİ)
BİR SEÇİM SONRASI DÜŞÜNCELERİ
İKİ BAŞARILI İNSAN
GELDİ GİDİYOR, YAKINDA BAYRAM VAR
HATIRLATMA
YÖREMİZDEN BAZI İLGİNÇ İNANÇLAR
SÖĞÜTLÜ'NÜN ÇOK DERDİ VAR
DÜŞÜNDÜKÇE
NASIL BİR KENT, NASIL BİR İLÇE?
KENTİMİN GEÇMİŞİNDEN, KIYISINDAN, KÖŞESİNDEN
BU SEVDA YAŞATILMALI
YILDIZLAR YANAR SÖNER
ARADIĞIN BUNLAR ARASINDA MI?
İ S T E M İ Y O R U M , İ S T E M İ Y O R U Z
BİR ZAMANLAR BU ŞEHİRDE BİZ DE ÇOCUKTUK
SİZ NERELERDEYDİNİZ BEYLER?..
KAR KUYULARI
SALI PAZARI’NDA ÜŞÜYEN KADINLAR
HÜZÜNLÜ YILLARDI MUHACİRLİK
BİR AKŞAMÜSTÜ DÜŞÜNCELERİ
FATİH STADYUMU NEYE KARŞILIK TOKİ’YE VERİLDİ?
ÖZLÜYORUM VE SENİ ESKİ HALİNLE DAHA ÇOK SEVİYORUM
PEŞTAMAL
BİR ZAMANLAR AKÇAABAT
LÜKMEN
TEKLİF VAR, ISRAR YOK
KAYBETTİKÇE KAYBEDİYORUZ
BİR ŞEHRİ DEĞİŞTİRMEK, BİR ŞEHRİ YOK ETMEK
GÖZLERİM HEP MAZİYE KAYIYOR
KARIŞIK DUYGULAR İÇİNDE KENTİMDE UYKUYA DALDIM
HAÇKALI HOCA BABA KİMDİR?
DUYANLARA, DUYMAYANLARA VEYA DUYMAK İSTEMEYENLERE
AKÇAABAT LİSESİ’NİN KURULUŞU VE İLK MEZUNLARI
BU KENTİN MUHTEŞEM FUTBOLCULARI VE FUTBOL DOLU YILLARI
HEP AYNI ŞEYLER, HEP AYNI SÖZLER
NOSTALJİ HAFTASI
KÖŞE BUCAK
NELER OLDU, NELER OLUYOR, NELER OLACAK BİZE ?..
RENKLER, ÇOCUKLAR VE OKULLAR
KÖŞE BUCAK
Öne Çıkanlar
Ulusal Gazeteler
Bu Haftaki Sayımız
Alıntı Yazarlar
Anketler
Haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Sayfalar
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Trabzonspor
53
0
3
8
15
26
2
Başakşehir FK
53
0
3
8
15
26
3
Galatasaray
50
0
4
8
14
26
4
Sivasspor
49
0
5
7
14
26
5
Beşiktaş
44
0
8
5
13
26
6
Alanyaspor
43
0
7
7
12
26
7
Fenerbahçe
40
0
8
7
11
26
8
Göztepe
37
0
9
7
10
26
9
Gaziantep FK
32
0
10
8
8
26
10
Denizlispor
31
0
11
7
8
26
11
Antalyaspor
30
0
10
9
7
26
12
Gençlerbirliği
28
0
12
7
7
26
13
Kasımpaşa
26
0
14
5
7
26
14
Konyaspor
26
0
10
11
5
26
15
Yeni Malatyaspor
25
0
13
7
6
26
16
Çaykur Rizespor
25
0
15
4
7
26
17
MKE Ankaragücü
23
0
13
8
5
26
18
Kayserispor
22
0
14
7
5
26
Arşiv
Haber Yazılımı