Yazı Detayı
21 Şubat 2017 - Salı 12:29
 
HABERİN İÇİNDEN
Şefik TÜRKMEN
 
 

HABERİN İÇİNDEN

Şefik TÜRKMEN

Akçaabat Belediye Başkanı

 

AKÇAABAT’IN BAYRAMI

Sayın Kaymakamım, Kurum ve Kuruluşlarımızın değerli amirleri, değerli konuklar, sevgili öğrenciler ve kıymetli Akçaabatlılar;

  Güzel ilçemizin düşman işgalinden kurtuluşunun 99. yıl dönümünü kutluyoruz. Bu mutlu, bu onurlu gün hepimize kutlu olsun.

  Bu güzel günlere ulaşmamızda emeği geçen, canlarını ortaya koyarak mücadele verenleri şükranla anıyorum. Bu uğurda şehit olanlara ve aramızdan ayrılmış olan gazilerimize Allahtan rahmet diliyorum.

  Değerli Akçaabatlılar;

  Bilindiği gibi, Birinci Dünya Savaşı’nın başlangıcında tarafsızlığını ilan eden Osmanlı Devleti, kısa bir süre sonra, bir oldu-bitti sonucu kendisini savaşın içerisinde bulmuştur.

  Savaşın devam ettiği günlerde, itilaf devletleri arasında yer alan Çarlık Rusya’sı, Doğu Anadolu Bölgemize saldırmıştır.

  Nisan 1916 tarihinden itibaren de, Doğu Karadeniz sahillerimize asker çıkarmaya ve yeterli savunması bulunmayan bölgemizi işgal etmeye başlamıştır.

  Silah ve sayı bakımından üstün düşman kuvvetlerinin denizden ve karadan giriştiği saldırılara karşı koyamayan küçük çaptaki birliklerimiz, sahilden iç kısımlara çekilmişlerdir.

  Halkımızın büyük bir bölümü, gittikçe artan düşman saldırıları karşısında bölgemizden göç etmek zorunda kalmıştır.

  O zamanın imkânlarıyla, yokluk içerisinde, Karadeniz’in sarp dağlarını aşarak batıya, daha güvenli bölgelere gruplar halinde göç etmeye çalışan halkımızın, önemli bir bölümü açlık ve hastalıklar sonucu yollarda yaşamını kaybetmiştir. İlçe olarak o dönemdeki insan kaybımızın 20 bin kişi civarında olduğu tahmin edilmektedir.

  İlçemiz tarihinde muhacirlik olarak bilinen o günlerde, çekilen sıkıntılar ve hayatını yitirenlerin acı hatıraları hiçbir zaman yüreklerimizden silinmeyecektir.

  Bölgemizin işgalini iki yıla yakın sürdüren düşman kuvvetleri yöremizdeki Rum ve Ermeni çetelerini de yanlarına alarak halkımıza baskı yapıp katliamlarda bulunmuşlardır. O karanlık günlerde bölgemizi işgalden kurtarmak için büyük zorluklarla mücadele ederek şehit olan insanlarımızı ve gazilerimizi minnet ve şükranla bir kere daha anıyorum.

Değerli Hemşerilerim;

Dünyada yeni bir düzen kurulmak üzere önemli olayların yaşanmakta olduğunu görüyoruz. Dünyada daha önce kurulmuş olan dengeler değişmektedir. Ortadoğu ve Orta Asya’da bulunan enerji kaynakları daha da önem kazanmıştır. Bu nedenle tüm dünyanın gözü bu bölgeye çevrilmiştir. Önce Afganistan’da daha sonra Irak’ta savaşlar yaşanmıştır. Bölge ülkelerinin bir bölümünde, halk ayaklanmaları ve dışarıdan müdahalelerle tek kişi yönetimine dayalı rejimler yıkılmıştır. Suriye’de olduğu gibi birçoğunda iç savaşlar, iç karışıklıklar halen devam etmektedir. Ülkemize bu bölgeden büyük sayıda mülteci akını olmuştur. Sınırlarımızın güvenliği için silahlı kuvvetlerimiz sınır ötesi bir harekâtı halen sürdürmektedir.

Dış güçlerinde de desteği ile Güneydoğu Bölgemizde ayrılıkçı terör eylemlerinde bulunan silahlı örgüt ile güvenlik güçlerimizin mücadelesi kararlı bir şekilde devam etmektedir. Ülkemizin düşmanlarına hizmet eden canilerden bu bölgemiz mutlaka temizlenecektir.

Son zamanlarda, ülkemizin aleyhinde dış kaynaklı planların yapılmakta olduğunu görüyoruz. Kökü dışarıda olan bir grubun Silahlı Kuvvetlerimize sızarak planladığı darbe girişimini milletçe boşa çıkardık. Bu bakımdan,  milletçe her zamankinden daha çok dayanışmaya, birlik ve beraberliğe ihtiyacımız bulunmaktadır.

Sevgili Gençler;

Dünyamız bilgi çağını yaşıyor. Artık devletler, milletler arasındaki yarış bilgi yarışıdır, teknoloji yarışıdır. Bu yarışta en büyük güvencemiz sizlersiniz.

Atatürk’ün önderliğinde kurulan Cumhuriyetimizin, kuruluşunda ortaya konan çağdaş ilkeler doğrultusunda, sonsuza kadar devam edeceğine inancım tamdır.

  Bu duygularla hepinizin bayramını kutlar, saygı ve sevgilerimi sunarım.

 

 
Etiketler: HABERİN, İÇİNDEN,
Yorumlar
Diğer Yazılar
Öne Çıkanlar
Ulusal Gazeteler
Bu Haftaki Sayımız
Alıntı Yazarlar
Anketler
Haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Sayfalar
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Sivasspor
21
0
2
3
6
11
2
Fenerbahçe
20
0
3
2
6
11
3
Trabzonspor
19
0
2
4
5
11
4
Alanyaspor
19
0
2
4
5
11
5
İstanbul Başakşehir
19
0
2
4
5
11
6
Galatasaray
19
0
2
4
5
11
7
Yeni Malatyaspor
18
0
3
3
5
11
8
Beşiktaş
18
0
3
3
5
11
9
Gaziantep FK
15
0
4
3
4
11
10
Çaykur Rizespor
14
0
5
2
4
11
11
Göztepe
13
0
4
4
3
11
12
Konyaspor
13
0
4
4
3
11
13
Kasımpaşa
12
0
5
3
3
11
14
Denizlispor
11
0
6
2
3
11
15
Antalyaspor
11
0
6
2
3
11
16
Gençlerbirliği
10
0
5
4
2
11
17
MKE Ankaragücü
9
0
6
3
2
11
18
Kayserispor
7
0
6
4
1
11
Arşiv
Haber Yazılımı