Yazı Detayı
05 Temmuz 2019 - Cuma 10:20
 
BİR SİTEM MEKTUBU
Mehmet Salih KÖSE
mskose@gmail.com
 
 

 

BİR SİTEM MEKTUBU

Bir kent. Ortası Mahalle. Cumbalar ve çiçekli balkon. Çiçekler begonya, sümbül, yasemin, hanımeli, sultan küpesi, kırmızı beyaz karanfiller, cennet kokulu güller.

Bir tarih. Bir kültür. İki minik bina, Orta Mahalle içinde sevimli bir okul. Adı tarih, kokusu muhteşem. Adını da yazalım Fevzi Paşa İlkokulu. Yanında yalnızlık. Yeni onarılan kilise...

Son günlerde birileri bir oyun oynamakta. Kim adına belli değil.

Bir mahallede bir okulun yok oluşu, bir kültürün, tarihin üzerine vurulan keskin bir balta. Hangi akıl, hangi düşünce ve ne adına? Hiçbir yere kızmıyorum. Kendime kızıyorum yalnız. Ses olamadık sanki gelecek adına, çocuklar adına. Dün aynı ihanet yapılırken Zübeyde Hanım Anaokulu'na sustuk. Sormadık neden? Yoksa 130 öğrencisi olan bir anaokulu, adı “Zübeyde Hanım” olduğundan mı kapatıldı? Şimdi düştük “Fevzi Paşa”nın peşine. Herkes okul öncesine önem verirken Merkez İlkokulu’nda ana sınıfını kapattık, Cumhuriyet Anaokulu'nu kapattık. Biz Akçaabatlılar sadece sustuk. Milli Eğitim Bakanı sürekli olarak “Okul öncesi eğitimini önemsiyoruz ve mecburi yapacağız” diye söylüyor. Galiba kulaklara su kaçtı. Bu festivalde Adıyaman Halk Oyunları Ekibi bu kente gelecek mi? Yoksa biz mi gitsek Adıyaman'a. Bu sorular da nereden gelir aklıma?... Tuhaf...

İşte yok oluşunu seyrettiğimiz bir kentte: Fevzi Paşa'nın gidişi olmaz, eğer giderse içimizde kalır koskocaman bir oyuk. Bir hüzün sarar tüm mahalleyi. “Kapattım” demekle tükenir mi o muhteşem geçmiş. Hâlâ yaşayan birçok insan nasıl dayanır bu yanlışlığa. İki saatte tükenir mi böyle bir eğitim yuvası? Öğrenci yokmuş, kalite yokmuş, bunların hepsi bahane. Yapacak o kadar çok iş var ki Akçaabat'ta mesele okul kapatmak değil, mesele eğitiminde kaliteyi yükseltmek.

Konu dışına çıkacağım ama birden aklıma geldi. “Ortodokslar” diye bir şey geliyor kulağıma. Acaba ne? Amma da karıştı kafam. Yukarıda tuhaf dedim ya... Biz dönelim o çiçekli ve sahipsiz doğduğum büyüdüğüm eski mahalleye.

Eskiden salonlarında büyük saatler vardı evlerde. Tık tak diye vururdu. Bilhassa da sabah vakti karşı evlerden duyulurdu. Hata anneannem kızardı ve “ne o kilise çanı gibi çalıyor, günah, günah” derdi. Biz de,  “anneanne saat saat” derdik. Zamanı gösteren saatin sesinden bile bir şeyler çıkarırdı eskiler. Şimdi o saatlere gerek yok. Ama o mahallede okula gerek var. O bir eğitim yuvası, geçmiş, yaşanmışlık, tarih. “Ne gerek var burada okula” demek korkunç bir düşünce. Buna kim evet demişse yadırganır, hatta kızılır. Kahve imiş, otelmiş onlarca yer var, al onar yap. Ne derdiniz var okuldan. Orta Mahallenin rengidir, maskotudur o okul. Okulun bahçesinden Trabzon'a bakarken anılardan anılara sallanarak gider eski insanlar. O bahçeyi yapan, düzenleyen öğretmenler ve öğrenciler hala hayatta. Hangi taşa bassan, hangi çiçeği koklasan, hangi merdiveni çıksan bir anısı kalır avucunda.

Merdiven altında Ziya (Babur) Ağabey'in on kuruşa verdiği iki bisküvi bir lokum gelir akla. Paket paket süt tozları. Yoğurt kazanları. Zannetmeyin ki o okulla ilgilenmiyor kimse. Öyle bir aşk var ki o okula uzaktan uzağa. O mahallede gülleri yetiştiren eller; o okuldan yetiştiler. Balkon demirinden bakan bir yaşlı görürseniz bilin ki bir zamanlar o okulun bahçesinde koşuyordu. Denizdeki kayıkları seyrediyorlardı.

Ama şimdi Fevzi Paşa İlkokulu kapatılıp otel, pansiyon yapılacakmış..Çıt yok. Sanki otel yapılacak yer, kahve açılacak mahallede mekân yok.

Mahallenin başında iki güzel tarihi bina. Yanında yeni onarılan bir kilise. Aklımda delice bir soru “Ortadoksların merkezi neresi?” Soru işte. Şeytan getiriyor insanın aklına. Öyle ya nede olmasa o mahallenin çocuğu ve o okulun öğrencisiydik. Denize sanki göklerden, tepelerden, dik sokaklardan koşarak iniyorduk. Hüsnü Efendi'nin çeşmesinden az su da içmedik. Çiçek kokuları arasında yetiştik. Salih Zeki Değirmenci, Mustafa Elmas, Metin Atagün, Aydın Pulatkan, İsmail Timurcü, Türkan Dumanoğlu, Cemal Durgun, Ali Rıza Akdemir’in ellerinde büyüdük.

Bu mektup size... Fevzipaşa İlkokulu'nu kapatmaya kafasına koyanlara. Bilhassa da eğitim yöneticilerine. Sizler asıl işinize bakın. Önce şu kaçak dershaneleri, okul öncesi izinsiz yerleri görün. Hatta burnunuzun dibinde. Bırakın okul kapatmayı. Bu şehirde kaç yıl ömrünüz kaldı? Bu kent ile yaşayacak bizleriz. 
Bir tarihi, kültürü yok etmek istiyorsan önce eski eserleri yok edeceksin, binaları değiştirecek ve okulları kapatacaksın. İşte o zaman çiçek de ölür, balkon da yıkılır, sonra o yerdeki insanlar da ya göç eder veya geçmişini unutur. Sonra? İşte tehlike burada...

Benim gibi her şeyden nem kapma, sezme derinliğinde olan adamların da aklına “Ortodoksların merkezi neresidir?” sorusu gelecek. Saçma ama soru işte geliyor ve giriyor kafaya..

Galiba bu hafta sonu duyduğum bir haber üzerine dilimi çözdü bu mahallede bulunan mor salkımlar. Yıkık taş duvarlar arasında dolaşırken sıcaktan bunalan kertenkele bile razı olmaz çocuklardan uzak olmaya. Kim bilir kimin içinden geçer farklı düşünceler. Kim bilir hangi hangi kente göç etti gidenler, gelenler.

Fevzi Paşa ismini silmekten vazgeçiniz. Kimse bu mahallede ve bu diyarda sizlere doğrusu iyi yaptınız demez. Sardunyalar bile güler bu kararınıza. Tabi böyle bir karar vermişseniz.

Otel mi istiyorsunuz? O kadar arazi var, eski onarılacak ev var, alınız ve yapınız. Zaten bu mahallenin içinden yol geçirmekle bu mahallenin içine ettiniz. Gözyaşlarımız olur. Gülüşlerimiz durur. Biz bu toprakların çocuğu ve o kültürün insanları sizleri üzmekten, incitmekten çekiniriz. Bunun için bu mektup sizlere. Fevzi Paşa İlkokulu'ndan elinizi çekiniz. Yoksa herkes kuşkuyla bakacaktır size. Hala kafamda o soru. Dün Sumele'da oynana oyun, yapılan ayin bugün acaba burada mı? Soru işte kafamı meşgul ediyor. Çık kafamdan diyorum. Bir türlü çıkmıyor. Kimse darılmasın. Bunları da benim kalbimin serseriliğine sayın. Ama düşündüğünüzü sakın yapmayın. Ne gölgeniz ne de ayak izleriniz oldu o okulda ve mahallede. Mutluluk varken, mutsuzluğa götürmek niye?

 
Etiketler: BİR, SİTEM, MEKTUBU,
Yorumlar
Diğer Yazılar
YARDIM EDEN ELLER
ALIP GÖTÜRÜN, AMA NEREYE?
BİR GÜZEL ADAM HİKÂYESİ
YÜZ YIL ÖNCE, YÜZ YIL SONRA
YALNIZLIĞIN ALIN YAZISI
EVDE KALANLARA SELAM
YAŞAMAK GÜZEL: EVDE KAL
HERKESİ MUTLU EDEMEZSİNİZ
DÜŞÜNMEK VE UYGULAMAK
BEYAZIN DA SÖYLEYECEKLERİ VAR
HARŞUT KIZIL AKARKEN
YABAN GÜLLERİ
O KÖPRÜ VE BİZ İNSANLAR
İLÇEMİZ...
SUS, SUSMAK SİZE YAKIŞIYOR...
İSTERDİM Kİ...
OLUMLU DÜŞÜNMEK
DÜNYA NEREYE GİDİYOR?
BİR İNSAN PORTRESİ
BAYRAM SABAHI DÜŞÜNCELERİ
BİR ZAMANLAR PULATHANE
NEREYE GİTTİ MASUMLUĞUMUZ?
NEDEN OLMUYOR, ANLADIM
AKÇAABAT'TA TURİZM
SİZ GEÇMİŞİ BİLMEZSENİZ
SEÇİM BİTTİ, ŞİMDİ SEVGİ ZAMANI
ÇANAKKALE, SENİ SEVEN BİRİ VAR
PAZARIN GEDİKLİSİ
YAŞAR ERBAŞARAN
ÇAMUR AT, İZİ KALSIN.
ÇORBAYI KARIŞTIRANLAR, ÇORBAYI KAŞIKLAMIYOR
İYİ YILLAR
BİR MASALIMIZ VAR
DİKKAT... DİKKAT... DİKKAT...
HEP AYNI SÖZLER, AYNI SORUN-2
ŞEHİRLER BÜYÜRKEN
ÇOCUKLUK ZAMANLARI
KÖYLÜ MEHMET
BİR BAYRAM SONRASI YAŞANMIŞLIKLAR
YİTİK BAYRAMLAR
ANONİM KENTLİLİK
ÜZÜM
KAYBOLAN YILLAR
AKÇAKALE
GEÇMİŞİ UNUTMAK YOK
ALADURBİYE (ALATURBİ)
BİR SEÇİM SONRASI DÜŞÜNCELERİ
İKİ BAŞARILI İNSAN
GELDİ GİDİYOR, YAKINDA BAYRAM VAR
HATIRLATMA
YÖREMİZDEN BAZI İLGİNÇ İNANÇLAR
SÖĞÜTLÜ'NÜN ÇOK DERDİ VAR
DÜŞÜNDÜKÇE
NASIL BİR KENT, NASIL BİR İLÇE?
KENTİMİN GEÇMİŞİNDEN, KIYISINDAN, KÖŞESİNDEN
BU SEVDA YAŞATILMALI
YILDIZLAR YANAR SÖNER
ARADIĞIN BUNLAR ARASINDA MI?
İ S T E M İ Y O R U M , İ S T E M İ Y O R U Z
BİR ZAMANLAR BU ŞEHİRDE BİZ DE ÇOCUKTUK
SİZ NERELERDEYDİNİZ BEYLER?..
KAR KUYULARI
SALI PAZARI’NDA ÜŞÜYEN KADINLAR
HÜZÜNLÜ YILLARDI MUHACİRLİK
BİR AKŞAMÜSTÜ DÜŞÜNCELERİ
FATİH STADYUMU NEYE KARŞILIK TOKİ’YE VERİLDİ?
ÖZLÜYORUM VE SENİ ESKİ HALİNLE DAHA ÇOK SEVİYORUM
PEŞTAMAL
BİR ZAMANLAR AKÇAABAT
LÜKMEN
TEKLİF VAR, ISRAR YOK
KAYBETTİKÇE KAYBEDİYORUZ
BİR ŞEHRİ DEĞİŞTİRMEK, BİR ŞEHRİ YOK ETMEK
GÖZLERİM HEP MAZİYE KAYIYOR
KARIŞIK DUYGULAR İÇİNDE KENTİMDE UYKUYA DALDIM
HAÇKALI HOCA BABA KİMDİR?
DUYANLARA, DUYMAYANLARA VEYA DUYMAK İSTEMEYENLERE
AKÇAABAT LİSESİ’NİN KURULUŞU VE İLK MEZUNLARI
BU KENTİN MUHTEŞEM FUTBOLCULARI VE FUTBOL DOLU YILLARI
HEP AYNI ŞEYLER, HEP AYNI SÖZLER
NOSTALJİ HAFTASI
KÖŞE BUCAK
NELER OLDU, NELER OLUYOR, NELER OLACAK BİZE ?..
RENKLER, ÇOCUKLAR VE OKULLAR
KÖŞE BUCAK
Öne Çıkanlar
Ulusal Gazeteler
Bu Haftaki Sayımız
Alıntı Yazarlar
Anketler
Haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Sayfalar
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Trabzonspor
53
0
3
8
15
26
2
Başakşehir FK
53
0
3
8
15
26
3
Galatasaray
50
0
4
8
14
26
4
Sivasspor
49
0
5
7
14
26
5
Beşiktaş
44
0
8
5
13
26
6
Alanyaspor
43
0
7
7
12
26
7
Fenerbahçe
40
0
8
7
11
26
8
Göztepe
37
0
9
7
10
26
9
Gaziantep FK
32
0
10
8
8
26
10
Denizlispor
31
0
11
7
8
26
11
Antalyaspor
30
0
10
9
7
26
12
Gençlerbirliği
28
0
12
7
7
26
13
Kasımpaşa
26
0
14
5
7
26
14
Konyaspor
26
0
10
11
5
26
15
Yeni Malatyaspor
25
0
13
7
6
26
16
Çaykur Rizespor
25
0
15
4
7
26
17
MKE Ankaragücü
23
0
13
8
5
26
18
Kayserispor
22
0
14
7
5
26
Arşiv
Haber Yazılımı