Yazı Detayı
21 Mayıs 2019 - Salı 12:33
 
BAYRAM SABAHI DÜŞÜNCELERİ
Mehmet Salih KÖSE
mskose@gmail.com
 
 

BAYRAM SABAHI DÜŞÜNCELERİ

Bugün Bayram. 100. Yılı 19 Mayıs Bayramı'nın... Milli Mücadele’nin başlatıldığı ilk saatler. Bandırma Vapuru’yla Atatürk ve arkadaşlarının Samsun'a çıktığı saat. İsterdim ki coşku olsun, yüz yıl anısına güzel bir bayram yapılsın kentimde. Ama heyhat. Sadece güzel olan güneşli bir gün. Her bayram sabahı gülerdi gün bu şehirde. Kenetlenirdi ellerimiz. Bir vururdu kalbimiz. Şarkılar, marşlar söylerdik. Tek ses ve tek yürektik. Bahardı, mahallelerde erik dallarına, evlerdeki bayraklara takılı kalırdı gözlerimiz. Her evde bir bayrak, her köşede bir Atatürk resmi vardı. Sevinirdik. Selam vererek geçerdik öğretmenlerimize. Neşeliydik. Gençtik. Umut doluydu içimiz. Hayallerimiz olurdu geleceğe dair. Deniz kenarında, kaldırımda dostça, kardeşçe yürürdük. İncitmezdik denizi ve çiçekleri. Bizdik bu kentin genç sevenleri. Pırıl pırıldı içimiz.

Bugün Bayram. Sokak sessiz, bayraksız caddeler ve dükkânlar. Sadece insana gülümseyen bazı duyarlı insanların bahçelerindeki çiçekler ve bir iki bayrak. Bir de yavaş yavaş bu kentten uzaklaşan deniz. Hani gençlik? Bakıyorum çevreme üzülüyor kelebekler. Eksik miyiz, köksüz müyüz? Öyleyse biz kimiz, neyiz?

Zamana bakıyorum. Öylesine durgun ve berrak. İnsanların ağzından dökülen sözcükler, inci değil, sadece sevgiden uzak. Özensizlik, düzensizlik, çirkinlik, fenalık yer yer, yumak yumak.

Düşünüyorsun değer mi diye? Dostlarımızı kaybetmişiz, bayramlar gibi. Ayrıştırıyor bizleri şu nefret dili. Hâlbuki bu sen sen değilsin. Bu kentte bir zamanlar birdik. Beraberdik. Her zorluğu birlikte yendik. Öyle uçurumlar ve sert dönemeçler vardı ki önümüzde tüm zorlukları el ele vererek geçtik. Destek olduk birbirimize. Oynadığımız horon gibi. Kentlilik ruhu ve milli bir duygu vardı içimizde. Ama bugüne geliyorum, bakıyorum çevreme çoğu insan bireyci. Ne bayram bilir ne eş, ne de dost. Bir kentte yaşar ama kent ona yabancı. Nefret dili kuşatmış insanlığı ve gençliği. Son moda karalamak, değerlere çamur atmak, taş atmak. Hâlbuki hepimiz muhtacız bir birimize. Bir ömür borçluyuz hem kentimize, hem de bizi bugüne taşıyan değerlere.

Dönüyorsun bu güzel günde bakıyorsun sahile ve denize. Dalgalar artık o eski şarkıları söyleyemiyor bize. Su kirlenmiş, sahillerde çöpler, çoğu insan vurdumduymaz. Çirkinliğin ve kirliliğin vahşi yüzü yer yer kuşatmış bizi. Yeter ki gönül kirli olmasın diyorsun, ama olmuyor; duyuyorsun okuyorsun o da kirlenmiş. Masum değil ne insan ne de sokak. Birçok insan vurdumduymaz. Kirliliğin kötü yüzü hiç de utandırmıyor bizi.

Bir bayram sabahı görünce bayraksız caddeleri ve sokaktaki kirleri, işte o anlar başlıyor içimdeki yangınlar. Çöl olur yeşillikler, deniz ve orman. Düşünür bayrak neden bugün ihmal edildim diye. İniler dağ, taş, su ve deniz. Hiç kimse bakmaz güneşe. İşte bu an büyük ozan Arif Nihat Asya aklıma gelir. “Bir Bayrak Rüzgâr Bekliyor, Şehidim Son Örtüsü.” Yeni doğan güneşte ışık var, pırıl pırıl hayat var. Güneş 100 yıl öncesinde Samsun'da doğan aynı güneş. Hâlâ o bayrak rüzgâr bekliyor, şehidim son örtüsü oluyor üzülerek.

İşte böyle; 100 yaşına girmiş bir bayramın sabahı, yürürken cadde sokak; bir hayal düşer önüne dün gibi berrak. Bir kentine bakarsın, caddeye ve insanlara, bir şeyleri fark edersin, üzülürsün. Düşersin düşlerin peşine ve alıp götürür seni güzel limanlara gönül teknen. Hele de sahilde limanda o çirkin kayık damlarını ve kirli suları görünce duyguların bile kaçar senden. Düşünürsün bu nasıl ihanet? Böyle bir ihaneti nasıl yapar denize, denizi çok sevdiğini söyleyen insan? Toprak, siyah kumları örtmüş, kum sanki mahkûm ve denize küskün. Bunu da yapan yine insan. Pulathane doğal Liman...

Kaldırımları işgal eden arabalar ve çarpık trafik içinde bayram sevinciyle alırken yol; takılır beynine bunlar. Bayraksız, coşkusuz bir bayram sabahı. Yıllarca milli bir sevdaya tutulduk, güzel bir kent düşüncesiyle yorulduk. Ama galiba ya başı döndü zamanın veya biz bu zamanın insanları değiliz. Öyle ya güzel bir bayram sabahı boğuluyorsa böyle sorunlara beynimiz, demek ki dert çok, sorun çok. Çözüm...

Bugün 19 Mayıs. Bayram. 100 yılın bayramı. Ama galiba benim ki nafile bir söyleyiş ve boş çırpınış. Hala söylenen şarkılarda ve türkülerde “acı ve nefret.” Başımın üzerine yıkılacak binalar nefessiz. Gök suskun. Üzülmeli mi, üzülmemeli mi? Bunu kentimde sessiz geçen Bayrama ve caddeye asılmayan Bayrağa sormak gerek. Benim son sözüm. Biz bu değildik...

 
Etiketler: BAYRAM, SABAHI, DÜŞÜNCELERİ,
Yorumlar
Diğer Yazılar
YABAN GÜLLERİ
O KÖPRÜ VE BİZ İNSANLAR
İLÇEMİZ...
SUS, SUSMAK SİZE YAKIŞIYOR...
İSTERDİM Kİ...
OLUMLU DÜŞÜNMEK
BİR SİTEM MEKTUBU
DÜNYA NEREYE GİDİYOR?
BİR İNSAN PORTRESİ
BİR ZAMANLAR PULATHANE
NEREYE GİTTİ MASUMLUĞUMUZ?
NEDEN OLMUYOR, ANLADIM
AKÇAABAT'TA TURİZM
SİZ GEÇMİŞİ BİLMEZSENİZ
SEÇİM BİTTİ, ŞİMDİ SEVGİ ZAMANI
ÇANAKKALE, SENİ SEVEN BİRİ VAR
PAZARIN GEDİKLİSİ
YAŞAR ERBAŞARAN
ÇAMUR AT, İZİ KALSIN.
ÇORBAYI KARIŞTIRANLAR, ÇORBAYI KAŞIKLAMIYOR
İYİ YILLAR
BİR MASALIMIZ VAR
DİKKAT... DİKKAT... DİKKAT...
HEP AYNI SÖZLER, AYNI SORUN-2
ŞEHİRLER BÜYÜRKEN
ÇOCUKLUK ZAMANLARI
KÖYLÜ MEHMET
BİR BAYRAM SONRASI YAŞANMIŞLIKLAR
YİTİK BAYRAMLAR
ANONİM KENTLİLİK
ÜZÜM
KAYBOLAN YILLAR
AKÇAKALE
GEÇMİŞİ UNUTMAK YOK
ALADURBİYE (ALATURBİ)
BİR SEÇİM SONRASI DÜŞÜNCELERİ
İKİ BAŞARILI İNSAN
GELDİ GİDİYOR, YAKINDA BAYRAM VAR
HATIRLATMA
YÖREMİZDEN BAZI İLGİNÇ İNANÇLAR
SÖĞÜTLÜ'NÜN ÇOK DERDİ VAR
DÜŞÜNDÜKÇE
NASIL BİR KENT, NASIL BİR İLÇE?
KENTİMİN GEÇMİŞİNDEN, KIYISINDAN, KÖŞESİNDEN
BU SEVDA YAŞATILMALI
YILDIZLAR YANAR SÖNER
ARADIĞIN BUNLAR ARASINDA MI?
İ S T E M İ Y O R U M , İ S T E M İ Y O R U Z
BİR ZAMANLAR BU ŞEHİRDE BİZ DE ÇOCUKTUK
SİZ NERELERDEYDİNİZ BEYLER?..
KAR KUYULARI
SALI PAZARI’NDA ÜŞÜYEN KADINLAR
HÜZÜNLÜ YILLARDI MUHACİRLİK
BİR AKŞAMÜSTÜ DÜŞÜNCELERİ
FATİH STADYUMU NEYE KARŞILIK TOKİ’YE VERİLDİ?
ÖZLÜYORUM VE SENİ ESKİ HALİNLE DAHA ÇOK SEVİYORUM
PEŞTAMAL
BİR ZAMANLAR AKÇAABAT
LÜKMEN
TEKLİF VAR, ISRAR YOK
KAYBETTİKÇE KAYBEDİYORUZ
BİR ŞEHRİ DEĞİŞTİRMEK, BİR ŞEHRİ YOK ETMEK
GÖZLERİM HEP MAZİYE KAYIYOR
KARIŞIK DUYGULAR İÇİNDE KENTİMDE UYKUYA DALDIM
HAÇKALI HOCA BABA KİMDİR?
DUYANLARA, DUYMAYANLARA VEYA DUYMAK İSTEMEYENLERE
AKÇAABAT LİSESİ’NİN KURULUŞU VE İLK MEZUNLARI
BU KENTİN MUHTEŞEM FUTBOLCULARI VE FUTBOL DOLU YILLARI
HEP AYNI ŞEYLER, HEP AYNI SÖZLER
NOSTALJİ HAFTASI
KÖŞE BUCAK
NELER OLDU, NELER OLUYOR, NELER OLACAK BİZE ?..
RENKLER, ÇOCUKLAR VE OKULLAR
KÖŞE BUCAK
Öne Çıkanlar
Ulusal Gazeteler
Bu Haftaki Sayımız
Alıntı Yazarlar
Anketler
Haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Medipol Başakşehir
35
0
2
5
10
17
2
Galatasaray
32
0
4
5
9
18
3
Yeni Malatyaspor
32
0
4
5
9
18
4
Trabzonspor
29
0
4
5
8
17
5
Kasımpaşa
29
0
6
2
9
17
6
Beşiktaş
29
0
5
5
8
18
7
Atiker Konyaspor
28
0
4
7
7
18
8
Antalyaspor
28
0
6
4
8
18
9
Sivasspor
24
0
5
6
6
17
10
Göztepe
22
0
10
1
7
18
11
Bursaspor
21
0
4
9
4
17
12
Kayserispor
20
0
8
5
5
18
13
MKE Ankaragücü
20
0
10
2
6
18
14
Alanyaspor
18
0
9
3
5
17
15
Akhisarspor
17
0
9
5
4
18
16
BB Erzurumspor
16
0
8
7
3
18
17
Fenerbahçe
16
0
7
7
3
17
18
Çaykur Rizespor
12
0
7
9
1
17
Arşiv
Haber Yazılımı