Haber Detayı
05 Mart 2020 - Perşembe 12:22
 
Muhtarlarla toplantı
2020 yılının ilk Muhtarlar toplantısı 25 Şubat Salı günü Erol Günaydın Sanat Merkezi’nde yapıldı. Akçaabat Belediye başkanı Osman Nuri Ekim ile mahalle muhtarlarının yanı sıra daire amirlerinin de katıldığı toplantıya Akçaabat Kaymakamı Ramazan Kurtyemez başkanlık yaptı.
Dünya Haberi


 

Muhtarlarla toplantı

 

2020 yılının ilk Muhtarlar toplantısı 25 Şubat Salı günü Erol Günaydın Sanat Merkezi’nde yapıldı. Akçaabat Belediye başkanı Osman Nuri Ekim ile mahalle muhtarlarının yanı sıra daire amirlerinin de katıldığı toplantıya Akçaabat Kaymakamı Ramazan Kurtyemez başkanlık yaptı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Kaymakam Ramazan Kurtyemez, bir önceki yılın değerlendirilmesinin yapılacağı toplantının bundan sonra da belirli aralıklarla devam ettirileceğini söyledi.

Akçaabat Belediye Başkanı Osman Nuri Ekim de Şubat ayı içerisinde karla yaptıkları mücadeleyi anlatarak bu süreçte muhtarların olumlu veya olumsuz taleplerine muhakkak dönüş yapıldığını, böyle çalışan bir mekanizmaya sahip olduklarını ve Akçaabat’ta işleri daha hızlı nasıl yaparız diye gayret gösterdiklerini ifade etti.

Toplantıda söz alan muhtarlar ve dile getirdikleri sorunlar şöyle:

Hüseyin Çelik (Dürbinar mahallesi Muhtarı): Akçaabat Haçkalı Baba Devlet Hastanesi içerisinde AMATEM (Alkol ve Uyuşturucu Madde Bağımlıları Tedavi ve Araştırma Merkezi) açılacağı duyumlarını aldıklarını ve bu merkezin Akçaabat Haçkalı Baba Devlet Hastanesinin içinde değil, başka bir yerde açılmasını istediklerini, bu konuda hem Kaymakamın hem de Belediye Başkanının desteklerini beklediklerini ifade etti.

Orhan Altuntaş (Kuruçam Mahallesi Muhtarı): Eski evlerin elektrik, su gibi abonelikleri ile ilgili 1969 yılında yapılan üç katlı bir evin tek bir aboneliğinin olduğunu, bugün her kata ayrı abonelik alınamadığını, mağduriyet yaşandığı konusunda bir vatandaşın sıkıntısını dile getirdi.

Ali Akdaş (Özakdamar Mahallesi Muhtarı): Mahalle yollarının temizlenmesine rağmen çok pisletildiğini, bu duruma çare bulamadıklarını, bilhassa hâsılat zamanı vatandaşın çerçöpünü etrafa attığını, bu duruma nasıl tedbir alabilecekleri hususunu danıştı.

Osman İnan (Kemaliye Mahallesi Muhtarı): Kış dolayısıyla oluşan şartlarla mücadele etme konusunda Belediye Başkanlığının başarılı ve hızlı çalışmaları için mahallesi adına Belediye Başkanı Ekim’e teşekkürleri sunarak, geçen yıl yaptıkları asfalt talebinin 2020 yılına aktarıldığını, bu yıl ne zaman çalışmalara başlanacağını sordu.

Ali Aktaş (Işıklar Mahallesi Muhtarı): Kayabaşı Yaylasında İmar Kanunu’nun 18. maddesi uygulandığından yaylaların tapusunun olduğunu, Büyükoba’da sağlık alanı olarak ayrılan bir parselin Milli Emlak Şefliğince satışa çıkarıldığını, bu parselin ya satışa çıkarılmamasını ya da Belediye tarafından satın alınmasını talep etti.

İsmail Taflan (Fıstıklı Mahallesi Muhtarı): Mahallelerindeki telefon hatlarının doğduğundan bu yana hiçbir şekilde yenilenmediğini, bakımdan geçirilmediğini, birkaç mahalle hariç kabloların fındık ağaçlarının üzerinden, evlerin üstünden geçtiğini, direklerin yerlerde olduğunu, bu duruma acele çözüm getirilmesi gerektiğini ifade etti. Ayrıca, kar çalışmalarında Yıldızlı Şantiyesini teşekkür ederek, “Cevizlik Şantiyesi olmasaydı Akçaabat ne yapacaktı?” diye de bir soru yöneltti.

Şenol Demirci (Sarıca Mahallesi Muhtarı): 2019 yılında başlayan muhtarlık dönemi dahil, öncesinde de mahallelerine yenileme ve bakım çalışması için gelinmediğini, bu durumdan şikayetçi olduklarını ifade etti.

Yaşar kurt (Akçaköy Mahallesi Muhtarı): Fatih Caddesi üzerinde yapılan 40-50 m’lik duvar yapımında kardan dolayı çökme olduğunu, Belediyeden herhangi bir şikayetlerinin olmadığını fakat enerji bağlanacak diye Aksa ve Telekom’un bir türlü birbiri ile düzgün bir iletişime geçmemesinden dolayı çalışmalarını tamamlayamadıklarını, kendilerini aradıklarında ne ulaşabildiklerini ne de kendilerine geri dönüş yapıldığını, acilen bahsedilen yerdeki çalışmalarını bitirmelerini talep etti.

Yusuf Aydın (Çamlıca Mahallesi Muhtarı): Mahallelerindeki sağlık evinde bir hemşirenin görev yaptığını, haftada bir, iki gün başka yerde görevlendirildiğini, vatandaşların her gün sağlık evinde bir hemşire bulundurulmasını, kendisinin başka yerlerde görevlendirilmemesini talep ettiğini söyledi.

Hüsnü Tosun (Akçakale Mahallesi Muhtarı): Akçakale Kalesi’nde kazı çalışmaları yapıldığını, vatandaşın Kale’ye Türk Bayrağı dikilmesini istediklerini, Akçakale’deki top sahalarının olduğunu, kadınların, çocukların, ailelerin buralarda oturduklarını, kentsel dönüşüm yapılacağı için beş yıldır oraları kullanamadıklarını, kentsel dönüşümün ne zaman tamamlanacağını, ayrıca beş yıldır mahallelerinde mezarlık sıkıntısı yaşadıklarını, Trabzon Büyükşehir Belediyesinin mezarlık yerini ücret karşılığı verebileceğini, Milli Emlak Şefliğinin ise beş yıldır yazışma yaptığını fakat işin bir türlü nihayetlendiremediğini, mevcut halde ölülerinin gömülecek yerlerinin olmadığını, bu duruma acilen bir çözüm getirilmesini talep etti.

Özcan Akkaya (Osmanbaba Mahallesi Muhtarı): Söğütlü’deki TRT binasının arkasındaki kısımdan dolgu yeri boşaltıldığını, balıkçıların  yerin düzeltilmesini istediğini söyledi.

Nazım Ustaoğlu (Tatlısu Mahallesi Muhtarı): 1983 yılında mahallelerinin dört mahallenin birleşimden oluştuğunu daha sonra ayrıldıklarını fakat her yeni doğan veya ölenin ayrılan diğer Akdamar, Alsancak vs. mahallelerin nüfusuna yazıldığını, mahallelerinin nüfusunun artamadığını, konu ile ilgili ne gibi bir düzeltme yapılabileceğini sordu.

Muhtarların soruları ilgili birim müdürleri tarafından cevaplandırıldı.

Kaynak: Editör: İsmail Topal
 
Etiketler: Muhtarlarla, toplantı,
Haber Videosu
Yorumlar
Öne Çıkanlar
Ulusal Gazeteler
Bu Haftaki Sayımız
Alıntı Yazarlar
Anketler
Haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Sayfalar
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Başakşehir FK
66
0
3
9
19
31
2
Trabzonspor
62
0
3
11
17
31
3
Sivasspor
54
0
7
9
15
31
4
Beşiktaş
53
0
10
5
16
31
5
Galatasaray
52
0
7
10
14
31
6
Alanyaspor
51
0
8
9
14
31
7
Fenerbahçe
50
0
9
8
14
31
8
Gaziantep FK
41
0
10
11
10
31
9
Göztepe
39
0
12
9
10
31
10
Antalyaspor
38
0
11
11
9
31
11
Kasımpaşa
36
0
15
6
10
31
12
Gençlerbirliği
33
0
14
9
8
31
13
Yeni Malatyaspor
32
0
15
8
8
31
14
Denizlispor
32
0
15
8
8
31
15
Çaykur Rizespor
32
0
17
5
9
31
16
Kayserispor
31
0
16
7
8
31
17
Konyaspor
30
0
13
12
6
31
18
MKE Ankaragücü
26
0
15
11
5
31
Arşiv
Haber Yazılımı